Hacsak nincsen ingyenes banki díjcsomagod, akkor a banki utalás komoly költséggel jár. Nem elég az utalási díj, még tranzakciós díjat is kell fizetni. Van azonban egy kevéssé ismert banki megoldás, amivel gyorsan, biztonságosan, és teljesen díjmentesen lehet pénzt küldeni: ez a fizetési kérelem.
Mi is az a fizetési kérelem?
A fizetési kérelem egy banki szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy a pénz fogadója kezdeményezze a tranzakciót. Ilyenkor nem a vevő, vagyis a fizető fél írja be a számlaszámot és az összeget, hanem az eladó (vagy szolgáltató) küld egy kérelmet, amit a vevő egyetlen kattintással jóváhagyva el tud fogadni.
Ez a módszer:
-
biztonságos,
-
legális,
-
ingyenes,
-
gyors,
-
és csökkenti az elgépelés, félreutalás esélyét.
Fizetési kérelem díja
Akármilyen hihetetlen, a fizetési kérelem díjmentes, azaz ingyenes. A Magyar Nemzeti Bank 2024 áprilisában tette kötelezővé minden hazai banknak, hogy biztosítania kell ügyfelei számára a fizetési kérelemre válaszul kezdeményezett "azonnali fizetések" indítását. Vagyis kötelező fogadni a fizetési kérelmet. A kérelem indítása nem kötelező, de erősen elvárt.
A nagy kereskedelmi bankok közül a K&H kivételével valamennyinél lehetőség van fizetési kérelmet küldeni, azaz indítani. A fogadás, ahogy előbb említettem, a jogszabály miatt kötelező.
Mikor hasznos a hétköznapokban?
Nézzük, hogyan és mire tudod használni a fizetési kérelmet a mindennapokban! Igaziból, mindig és bármikor, amikor utalnod kell valakinek. Én például, amikor ügyfeleimnek számlázok pl. tanácsadói díjat, mindig felajánlom, hogy küldök nekik fizetési kérelmet. Elkérem a bankszámlaszámukat, és miután kiállítom a számlát, beállítom a netbankomban a fizetési kérelmet, benne a számla szerinti pontos összeggel. A közleményben szerepeltetem a számlám sorszámát. Aztán elküldöm a kérelmet, ami azonnal megjelenik a másik fél netbankjában, illetve applikációjában.
Példák a használatára:
- Vacsora költség megosztása
- Lakás bérleti díjának fizetése
- Bármilyen szolgáltató számára történő fizetés
- Autóvásárlás
- Ingatlanvásárlás
Minél nagyobb értékű a tranzakció, annál többet lehet megspórolni ezzel a fizetési móddal. Ha valaki odafigyel erre, akkor éves szinten akár 100 000 Ft-os banki utalási díj és tranzakciós díj megfizetését is el lehet kerülni.
Hogyan lehet használni?
A fizetési kérelem használata egyszerű. A folyamat így néz ki:
-
Az eladó (kedvezményezett) elindítja a fizetési kérelmet a saját netbankjából vagy mobilappjából.
-
A vevő (fizető fél) kap egy értesítést (mobilon vagy netbankon keresztül).
-
A vevő ellenőrzi az adatokat (összeg, közlemény).
-
Jóváhagyja a kérelmet, a pénz azonnal átmegy.
Mennyi a maximális összeg?
Magánszemélyek közti banki utalásoknál a fizetési kérelem maximális összege 20 millió Ft.
Nézzünk egy példát ingatlanvásárlás esetére! Adott egy 57 millió Ft vételárú lakás, amit a vevő saját forrásból, banki hitel nélkül fizet ki az eladó számára az adásvételi szerződés aláírásakor. A limit miatt az eladó három darab fizetési kérelmet küld a vevőnek. Miután minden rendben van a szerződéssel, a felek aláírták, akkor az aláírás helyszínén a vevő elfogadja a három fizetési kérelmet. Az összegek azonnal jóváíródnak az eladó bankszámláján, így a vevő banki átutalási díj és tranzakciós költség nélkül tudta teljesíteni az 57 millió Ft átutalását.
Milyen félreértések és tévhitek vannak a fizetési kérelemmel kapcsolatban?
Sok ember azért nem használja ezt a lehetőséget, mert:
-
Azt hiszi, hogy ez csak kis összegeknél működik – tévedés!
-
Nem is hallott róla – a bankok keveset kommunikálnak erről.
-
Bonyolultnak tűnik – valójában egyszerűbb, mint egy normál utalás.
-
Nem bízik az újdonságban.
Próbáld ki, kezdd el használni ezt a fizetési megoldást! Mutasd meg barátaidnak is!
Ha ingatlant veszel, akkor feltétlenül kérd meg az eladót, hogy küldjön neked fizetési kérelem, amivel sok tízezer forintot takaríthatsz meg!
Magyari Éva
ingatlan-tanácsadó
Ingatlanangyal
Kiemelt kép forrása: Tibor Szabo fotója a pexels.com-on